HomeLexikonFűszerek

Fűszerek

Babérlevél
BabérlevélA mediterrán vidékeken elterjedt, vadon is előforduló örökzöld fa vagy cserje levele (felül fényes, alul matt, lándzsa alakú) ez a fűszer, melynek jellegzetes szaga és kesernyés íze összetéveszthetetlen. A levelek nyers vagy száraz állapotukban egyaránt használhatjuk, viszont nem lehet sokáig tárolni, leszedésük után egy éven belül fel kell használni (az elöregedett levelek elvesztik illatukat, megbarnulnak, és kesernyésebb lesz az ízük – minősége ugyanakkor a színből könnyen megállapítható: minél zöldebb a levelek színe, annál jobb a minősége).
Felhasználhatjuk levesek, főzelékek, párolt húsok, szószok, halételek és pácok ízesítéséhez; különösen azoknál az ételeknél elengedhetetlen, amelyek enyhén savanykás ízűek.
A babérlevelet többször is megfőzhetjük, anélkül, hogy az aromája túlságosan meggyengülne – mivel a levelek erősen aromásak, ügyelnünk kell azonban arra, hogy 1-2 levélnél többet ne tegyünk és 10-15 percnél ne főzzük tovább az ételbe, ugyanis keserű ízt adhat.

Fahéj
FahéjA fahéj vadon is termő, de ma már inkább termesztésbe is vont trópusi fák (fahéjfa) ágainak lefejtett, sötétbarna kérge. Két fajtája terjedt el: a jellemzően Srí Lankáról, illetve a Kínából származó – nálunk, Európában az előbbit használjuk, az inkább az amerikai konyha által kedvelt kínai változat csípősebb.
A vágott darabokban vagy őrölve forgalmazott fahéj a tél fűszere: édeskés, fás, földillatú, kissé fanyar ízű fűszert a leggyakrabban desszertekhez használjuk. Édességeket, likőröket ízesítünk vele, de a gyümölcsök közül legjobban az almával, körtével, szilvával és a barackkal harmonizáló fahajat használjuk péksüteményekbe, kekszekbe, krémekbe, kompótokhoz, gyümölcslevesekhez is. A sós ételeknél sem hiányzik: általában pácoláshoz használják, de a curry keverékek szerves részét is képezi.
A fahéj ugyanakkor az egészségügyben is sokoldalúságáról ismert. Erős fertőtlenítőszer, hatásos ellenszere sok baktériumnak és gombának és a húgyúti fertőzések kezelésére is kiváló. Elsőrangú a cukoranyagcsere szabályozásában – napi fél teáskanál fahéj például a II. típusú cukorbetegeknél jelentősen csökkenti a vércukorszintet. A fahéjból főzött tea erős emésztésserkentő hatással bír, de Indiában rendszeresen használják puffadás ellen is, mivel megakadályozza a gázok kialakulását az emésztés során.
A mangánban, vasban és kalciumban gazdag fahéj túlzott fogyasztása nem ajánlott gyomorfekély esetén, továbbá terhesség esetén is érdemes mellőzni. Tárolása zárt edényben ajánlott, nedvességtől, fénytől elzárva. A darabos nagyjából egy évig tárolható, az őrölt fahéj fél évig őrzi meg minőségét.

Kakukkfű
KakukkfűA nálunk amúgy nem honos kakukkfüvet aromája és fertőtlenítő hatása miatt az egyiptomiak gyakran használták balzsamozásra is – ugyanakkor ez a növény a görögöknél és a rómaiaknál a bátorság jelképe volt. Virágából a méhek kitűnő mézet készítenek.
Erős íze, illata miatt a csak kis adagokban használt fűszer a francia konyha elengedhetetlen része. Remekül párosítható petrezselyemmel, szerecsendióval, babérlevéllel, rozmaringgal.
Mint fertőtlenítő és fertőzés elleni gyógyszer, köhögéscsillapító, féregirtó, görcsoldó, szélhajtó, izzasztó, illetve gombaölő hatású.

Majoránna
MajoránnaMár az ókorban is ismerték, szent növény volt: a boldogság szimbóluma.
A növény virága és levele adja a fűszert. A kereskedelemben szárított, morzsolt állapotban kapható – szürkészöld színű, kellemes, erős illatú, aromájú fűszer. A disznótorok, belsőségek, grillcsirke elengedhetetlen fűszere, de egyes levesek (pl. burgonya,  gomba, bab, …), illetve főzelékek esetében is kiváló ízesítő. Vadhúsokhoz, halakhoz, pástétomokhoz, töltelékekhez remekül illik. Fő erénye a szárnyas hasüreg bélszagának elvétele, birkahús sokaknak kellemetlen mellékízének tompítása…
Erős fűszer, magas vérnyomásúak óvatosan bánjanak vele.

Oregánó
Az i. e. 3000 környékén már az asszírok által ismert növényt a mitológia szerint Aphroditének köszönheti az emberiség, aki ezzel a növénnyel szerette volna a boldogságot az emberek életébe csempészni – az mindenképpen bizonyítható viszont, hogy a ma széles körben ismert és használt fűszernövény elterjedéséért a görögök a felelősek.
OregánóAz ókori orvosok felfedezték, hogy különféle betegségek gyógyítására, kezelésére alkalmas. Hippokratész például fertőtlenítőszerként használta, az ókori Egyiptomban tartósítószerként és különféle mérgek ellenszereként alkalmazták. Az oregánó nagyon jó és hatékony fertőtlenítő, gombaölő, vírusölő, görcsoldó hatással bír, és jótékonyan hat az emésztésre is. Ezen kívül enyhíti a megfázásos tüneteket, kitisztítja a légutakat, és a köhögést is csillapítja. Az oregánó olajjal kezelhető a korpás fejbőr, a problémás bőr, eltünteti a szemölcsöket. Baktériumölő hatása a penicillinével vetekszik (figyelem, nem antibiotikum, mivel csak azok az anyagok antibiotikumok, amelyek a kórokozókat az emberi szervezetben is elpusztítják).
Szárasság tűrő növény, úgy sziklakerteben, mint cserépben megél; magyar elnevezése is van – úgy is ismerhetjük, mint szurokfű, vadmajoranna vagy balzsamfű. A jellemzően szárítva, morzsolva használt fűszernövény (egyszerűen és viszonylag sokáig tárolható, ill. a szárított fűszer ízének intenzitása majdnem háromszorosa a frisshez képest) elsősorban a görög konyha alapfűszere, az olasz tészták és pizzák klasszikus fűszere.
Az oregánó  jól megy a paradicsomos ételekhez, a fehér és vörös húsokhoz, a karfiolhoz, a brokkolihoz vagy a cukkinihez. A többi fűszer közül a fokhagyma, a petrezselyem, a zsálya, a kakukkfű, a bors és a bazsalikom passzol nagyon jól az oregánóval. Figyelni kell azonban arra, hogy a főzés során elveszti jellegzetes ízét, épp ezért javasolt a főzés legvégén az ételhez adni.

Rozmaring
RozmaringMár az ókorban is nagyra becsült fűszert és gyógynövényt (az ókoriak illatszerként is felhasználták, illetve koszorúztak is vele) nálunk kertekben és cserepekben is termesztik – a tényleges, kereskedelemben morzsolt állapotban kapható fűszer az örökzöld növény (bokor) levele. Mártások, vadas és szárnyas sültek, zsíros húsételek, töltetlékek, gombás készítmények kedvelt fűszere. Különösen jó pácok, szószok és bárányhús ízesítésére, illatosítására.
A rozmaringleveleket teakeverékekben epe-és vizelethajtó, szélhajtó, idegerősítő és étvágygerjesztő hatása miatt használják. A rozmaringos bor igen jó a főfájás és nátha ellen. Frissen vagy szárazon a fürdővízbe áztatva illatosít és frissít.