HomeTempura

Tempura

Röviden, a tempura a japán konyha specialitása (bár ott valamikor a spanyolok és portugálok honosították meg évszázadokkal ezelőtt): egy ropogós, finom bundát, egyféle könnyű palacsintatésztába mártott, majd forró olajban kisütött csirke-, hal- vagy zöldségféleségeket jelent.

Eredeti tempurát nem könnyű készíteni, hiszen a japánok a megfelelő ízek érdekében nem ritkán például különleges moszatokkal bolondítják, illetve az így készült étkeket szójaszósszal, bambusszal, gyömbérrel (…) fogyasztják – de azoknak, akik akár az itthoni verziókat is megismerik, nagy valószínűséggel egyik kedvencükké válik.

A tempura készítése

A tempura elkészítése nem túl bonyolult – a legegyszerűbb változata a palacsintatésztához hasonlóan általában csak vízből, sóból és lisztből áll. Az egyedisége abból adódik, hogy mivel egészen hideg alapanyagokkal (pl. vízzel) készül,  a sütés után a kéreg finom ropogós lesz, belül pedig a hús vagy zöldség friss, zamatos marad.

A masszához a vízen és liszten kívül ízlés vagy szándék szerint lehet még adni tojást, sütőport, olajat vagy különböző fűszereket. A massza vastagsága befolyásolja az elkészült étel bundájának vastagságát (viszonyításként: ajánlott a szokásos palacsintatészta vastagságú, vagy annál kevéssel sűrűbb masszát készíteni).

A masszába burkolt kisebb húsokat vagy zöldségeket mielőbb bő olajban ajánlatos kisütni – érdemes tehát a tésztát közvetlenül a sütés előtt elkészíteni, hogy panírozás után, sütés kezdetekor a bunda minél hidegebb legyen (ez a tempura lényege). A sütési idő általában csupán néhány perc, amire figyelni kell, hiszen a tartalomnak lédúsnak, zamatosnak kell maradnia.

Sütéshez javasolt olajféle a napraforgó vagy repce olaj, esetleg szezámolaj, illetve sütési hőfoknak 160-200 fok között.